HISTORIE
HistÓria slovom.........
V roce 1972, v době, kdy bylo zahájeno používání elektronické pošty a zaveden "zavináč", se v Jablonci nad Nisou začíná formovat dívčí skupina Jizerská Protěž. No dívčí - Sonia Kociánová, Vendula Klustová a Vlaďka Bímová byly už maminy na mateřské dovolené. V následujícím roce, kdy byl postaven Nuselský most a začala se používat PSČ se holky představují publiku.
První vystoupení odehrály v hospodě. V té době to bylo běžné a obvyklé, pokud jste nechtěli začínat na komunistické schůzi. Tomu se naštěstí vyhnuly, neboť hrály v té době téměř protistátní styl "COUNTRY".
Tenkrát se říkalo country všemu, co mělo americký lidový základ a kdokoliv si na něj udělal české texty. Stejně tak i Jizerská Protěž.
Ale ta doba normalizace nebyla vůbec příznivá pro rozvoj country hudby. Když se začaly objevovat první "festivaly", nebyly po chuti různým institucím, hlavně těm politickým. A tak hurááá, kapely musí mít "dobrý, politický základ!! A tak pěkně všichni k povinným přehrávkám, ať jsou všichni politicky vzdělaní. A když už vystupovat před lidmi, tak nedělat ostudu socialistické vlasti! O samotných přehrávkách by se dal napsat román. Kdo nezažil, sotva uvěří. Po absolvování politických pohovorů, zkoušek z hudební teorie a praktické zkoušky na nástroj, což museli absolvovat jednotlivci, musela ještě kapela udělat přehrávku se svým repertoárem a prokázat, že její vystoupení bude přínosem pro výše zmíněnou socialistickou kulturu. A to byl u country kapel docela problém. Texty se musely všelijak upravovat, předělávat, vyřazovat závadné a nahrazovat přiblblými náhradními, politicky přijatelnými.
Jo, taková byla doba a v té době začínala Jizerská Protěž, skupina, která původně vůbec neměla v úmyslu bojovat s režimem, ale jenom chtěla hrát a zpívat písničky, které se jí líbily.
Přehrávková komise maminám přidělila celých 25,-Kčs za hodinu produkce a tak si každá z nich vydělala za jeden rok na kytaru nebo jiný nástroj, zhruba v ceně 1000,-Kčs. S "dobrým" nástrojem už se daly dělat divy a tak se začaly pomaloučku dostávat do podvědomí diváků a mohly si zahrát na prvních "festivalech".
A tak začala éra Dostavníků, Jamboree, Dlouhých cest a Port...
Pokud jste dočetli až sem a zajímá Vás, jak maminy pokračovaly ve své hudební kariéře, vězte, že pokračování se připravuje a brzy se zde objeví!!!